Інформація про місто

Місто Харків – великий адміністративний центр, друге за чисельністю місто та перша столиця України. Харків розташований на північному сході України, займає площу 370 кв. км.

Харків – місто багатонаціональне: тут проживають представники 111 національностей.

Парк

Місто постійно розвивається та модернізується. За кілька останніх років місто взяло курс на постійну модернізацію. Оновлюється та облаштовується все: дороги, будівлі, інженерна та транспортна інфраструктура. Широкому впровадженню принципів публічно-приватного партнерства та щорічному зростанню обсягів реалізації проєктів сприяють цільові інвестиції з міського й державного бюджетів, а також фінансова підтримка міжнародних партнерів.

Харків є значним науковим, культурним, промисловим і транспортним центром України. Це місто студентів та молодіжних ініціатив. Центр міста зачаровує старинною архітектурою, соборами, парками.

Музей

Місто залишається незмінним лідером серед національних експортерів товарів із високою доданою вартістю. Харків відомий як промисловий центр та осередок науки й освіти, поєднання яких на сьогоднішній день є передумовою подальшого економічного розвитку.

Стратегічне розташування

Якість життя

Місто Харків – адміністративний центр історико-географічної області України, розташований у північно-східній частині України на кордоні двох ландшафтних зон – лісостепу і степу – біля місця злиття річок Лопань, Уди й Харків.

Харків розкинувся з півночі на південь на 24 км, зі сходу на захід – на 25 км, займаючи площу близько 306 кв. км. У місті понад 2,5 тисячі проспектів, вулиць, провулків і площ. Це дуже комфортне місто з прекрасними парками, скверами, фонтанами.

Завдяки зручному географічному положенню Харків протягом століть нарощував економічну міць і розвивав систему транспортних комунікацій. Сьогодні це дуже великий транспортний вузол: важливі залізничні шляхи та автомагістралі ведуть до портів Чорного, Азовського й Балтійського морів, а також до багатьох великих індустріальних центрів, розташованих за межами України. У місті працює сучасний міжнародний аеропорт.

Харків

8 напрямів залізниці

найбільша станція — «Південна»

Сучасний аеропорт

має пропускну здатність 650 пасажирів на годину

Велика кількість авіаліній

з рядом міст України, СНД і Європи

290 маршрутів

Приміської і міжміської автобусної мережі

Привабливі умови ведення бізнесу

Харків – провідний економічний, політичний, соціальний, науковий та культурний центр України. Місто невпинно розвивається та модернізується: транспортна інфраструктура, нові інженерні споруди, ділові центрі – все це оновлюється згідно європейських стандартів. Харківська міська рада плідно співпрацює з різними міжнародними фінансовими організаціями та партнерами, реалізує проєкти розвитку міста для покращення комфорту та якості життя громадян. Саме тому, Харків декілька раз очолював рейтинг «Європейські містата регіони майбутнього» журналу «fDi Magazine» (спеціального видання «Financial Times») у категорії «Великі європейські міста майбутнього – економічна ефективність».

У 2020 році Харків увійшов до ТОП-10 великих європейських міст майбутнього з ефективною стратегією залучення іноземних прямих інвестицій. Міжнародні кредитні рейтинги Харкова підтверджувалися такими авторитетними рейтинговими агенціями, як «Moody’s», «Fitch» і Національне рейтингове агентство «IBI-Rating» із прогнозом «Стабільний», який на сьогодні є найвищим показником через неможливість перевищення суверенного рейтингу країни. Високі та позитивні рейтинги свідчать про гарні економічно-фінансові показники міста.

У 2019 році Харків визнаний «Найкомфортнішим містом для життя в Україні» в рамках заходу «Kyiv Smart City Forum».

У 2019 році Харків визнаний «Найкомфортнішим містом для життя в Україні» в рамках заходу «Kyiv Smart City Forum».
 • У 2019 році Харків визнаний «Найкомфортнішим містом для життя в Україні» в рамках заходу «Kyiv Smart City Forum».

  У Харкові створений унікальний Регіональний Центр надання адміністративних послуг, в основу роботи нового центру покладені доступність, прозорість і оперативність контакту органів влади, громадян та бізнесу. Центр обслуговує жителів Харкова і області, яким необхідні послуги адміністративного та пенсійного обслуговування, соціального захисту, реєстрації, земельного кадастру, державного архітектурно-будівельного контролю та багато інших. Зокрема представники бізнесу можуть отримати в Центрі послуги з реєстрації, ліцензування, дозволів на будівництво, оподаткування та декларування та багато іншого.

 • У 2019 році Харків визнаний «Найкомфортнішим містом для життя в Україні» в рамках заходу «Kyiv Smart City Forum».

  Для інформування представників бізнес-структур, громадян, потенційних інвесторів про позитивні тенденції та перспективи розвитку підприємництва в місті Харкові у місті діє електронний сервіс «Бізнес-навігатор», який включає каталог підприємств споживчого ринку (торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування, ринків і торгових майданчиків) з розширеною інформацією для загального користування, а також інформацію про виставково-ярмаркові заходи.

Відмінна інфраструктура

Відмінна інфраструктура

У Харкові активно розробляються програми вдосконалення громадського транспорту, зокрема, введення в експлуатацію такого транспорту, який буде зберігати екологію, зручним та економічно вигідним для жителів міста.

Завдяки міжнародному сучасному аеропорту та розвиненій залізничній мережі місто Харків забезпечений прямим сполученням як з іншими містами України так і з багатьма країнами зарубіжжя.

Відмінна інфраструктура

Харків – місто з високо розвиненою інфраструктурою. Харків є великим транспортним вузлом міжнародного значення. У Харкові діє широка мережа громадського транспорту, до якої входять метрополітен, тролейбуси, трамваї, автобуси, а також маршрутні таксі. Задля поліпшення транспортної інфраструктури в місті регулярно проводиться оновлення автобусних, тролейбусних та трамвайних парків, будівництво нових ліній метрополітену та розробка нових транспортних маршрутів.

У Харкові реалізується програма «Безпечне місто», в рамках якої для оптимізації дорожнього руху зокрема встановлюються камери відеоспостереження на світлофорах для відстеження щільності потоку машин та зчитування номерних знаків транспортних засобів. У найближчих планах міста – створення єдиної системи відеоспостереження. Будуються паркувальні зони, зокрема у самому центрі міста, які забеспечуюються системою електронної оплати та паркування.

Відмінна інфраструктура

В місті реалізуються програми з енергозбереження, впровадження нових генеруючих потужностей, оновлення мереж тепло- та водопостачання, реконструкції житлового фонду, парків, скверів тощо.

Якість життя

Якість життя

Харків неодноразово визначався найкомфортнішім містом для життя в Україні завдяки своїй розвиненій інфраструктурі, високій якості надання муніципальних послуг, безпеці та зручності проживання. У Харкові багато парків, фонтанів, дитячих майданчиків та зон відпочинку. Зокрема, улюбленими місцями харків’ян є сад імені Т. Шевченка, Саржин Яр та «Шатилівське джерело» як справжній зелений оазис, харківська набережна, центральний парк культури та відпочинку імені М. Горького, лісопарк із діючої дитячою залізницею та багато інших місць.

 • Якість життя

  Ще одним символом міста є центральний майдан площею майже 12 гектарів – найбільший в Україні, шостий в Європі і п’ятнадцятий у світі.

  Спальні райони мають усе для комфортного проживання: великі супермаркети, торгово-розважальні майданчики, кафе, спортивні комплекси.

  Харків – місто-мільйонник, один з найбільших транспортних центрів в Україні, однак транспортна інфраструктура в ньому побудована так, що навіть з віддалених куточків міста до центра можна дістатися за 30‑40 хвилин.

 • Якість життя

  Задля комфорту громадян в Харкові налагоджена мережа надання послуг «Прозорий офіс», відкритий унікальний в Україні Регіональний центр надання адміністративних послуг, створений за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (USAID) та Міжнародної організації з розвитку права (IDLO). Його унікальність полягає в тому, що в єдиному просторі при взаємодії з 84 органами надається понад 400 видів послуг (пенсійних, адміністративних, соціальних, фіскальних, реєстраційних), а в основі його роботи покладені принципи оперативності, відкритості, доступності, прозорості.

 • Якість життя

  Харків споконвіку вважається культурною столицею України. Тут працюють 6 великих театрів. Харківський національний академічний театр опери та балету імені М. В. Лисенка – перший український стаціонарний оперний театр. У репертуарі театру оперні вистави українською, французькою та італійською мовами, класичні та сучасні балетні постановки. У місті велика кількість музеїв, кіноконцертних залів, бібліотек і картинних галерей.

 • Якість життя

  Харків неодноразово визнавався гідним статусу «Міста 12 зірок» за участь у загальноєвропейській акції «Європейський тиждень місцевої демократії». Це перше місто в Україні, яке отримало повний комплект нагород Ради Європи: Диплом, Почесний Прапор, Таблицю Європи і Приз Європи.

Потужна освітньо-наукова база

Харків заслужено вважається науковим центром країни, де ведуть діяльність всесвітньо відомі наукові центри, науково-дослідні організації, а також знаходиться найбільший регіональний центр Академії наук України.

Потужна освітньо-наукова база

Харків – лідер за доступністю та якістю вищої освіти та по праву вважається студентською столицею країни. Загалом, у місті близько 70 вищих навчальних закладів різного типів і форм власності та рівнів акредитації. Кожен рік, щонайменше два ВНЗ міста обіймають почесні місця в рейтингу кращих університетів світу «QS World University Rankings». Місто також вважається одним із найпривабливіших для закордонних студентів.

Потужна освітньо-наукова база

Наприклад, кожен третій іноземний студент в Україні навчається в Харківському національному університеті імені Каразіна. Випускники харківських університетів – всесвітньо відомі діячі, серед яких П. П. Гулак-Артемовський, М. І. Костомаров, М. П. Барабашов, М. М Бекетов, М. В. Остроградський, В. П. Веклич, О. М. Бандурка, О. В. Кірш і багато інших.

Харків – це місто, де навчалися и працювали три лаурети Нобелівської премії: біолог І. І. Мечников, фізик Л. Д. Ландау, економіст С. А. Кузнець, був уперше розщеплений атом і сконструйований легендарний танк Т-34. Це науково-промисловий центр України, де працює понад 100 науково-дослідних інститутів та астрономічна обсерваторія, в якій проводяться фундаментальні та прикладні дослідження з астрофізики.

Потужна освітньо-наукова база

Стратегічні плани міста на найближчі роки включають зокрема будівництво бізнес-парку нового покоління «Екополіс ХТЗ», який на 150 гектарах землі розмістить індустріальний парк, технопарк, освітній центр, реконструйоване виробництво, медичний центр, торгово-розважальний центр тощо.

Харків – великий центр IT-індустрії. Станом на 2019 р. тут налічувалося майже 480 сервісних і продуктових компаній.

Потужна освітньо-наукова база>

Трудові ресурси

 • Потужна освітньо-наукова база>

  Харків – одне з найбільших міст за чисельністю населення в Україні, великий науковий та промисловий центр. Якісна освіта, яка надається у вищих навчальних закладах міста є запорукою формування висококваліфікованих кадрів. Основну частину трудових ресурсів Харкова складає економічно активне населення, зайняте у трудовій діяльності в якості найманої робочої сили, підприємців, осіб, які займаються індивідуальною трудовою діяльністю.

 • Потужна освітньо-наукова база>

  Протягом останніх років у Харкові спостерігається найвищий рівень зайнятості населення в Україні, а його трудовий потенціал ефективно використовується. Найбільш затребуваними професіями на ринку праці у 2019 році були тестувальники, QA, дизайнери, бухгалтера, а найбільша конкуренція на робоче місце спостерігалась серед топ-менеджерів та IT-фахівців.

  У Харкові налагоджена робота Харківського міського центру зайнятості, який є посередником на ринку праці, і надає безоплатну допомогу громадянам у вирішенні питання з пошуку роботи, державного соціального страхування на випадок безробіття та виплати матеріального забезпечення у випадку тимчасової втрати роботи.

Наші партнери